ANA SAYFA VİDEOLAR AŞÇILAR BURÇLAR ve YEMEK SAĞLIKLI BESLENME PRATİK BİLGİLER
Beslenmenin sıra dışı halleri
Veganseksüel olarak anılan bir grup Yeni Zelandalı, et yiyenlerin ceset yiyici olduğuna inandıkları için onlarla cinsel ilişkiye girmek istemiyor...
tetracyclin 250mg tetracyclin actavis tetracyclin ja alkoholi
 

Veganseksüel olarak anılan bir grup Yeni Zelandalı, et yiyenlerin ceset yiyici olduğuna inandıkları için onlarla cinsel ilişkiye girmek istemiyor... Vejetaryen olarak bilinen Harun Kolçak, "Pescetaryen olduğunu" söylüyor... Bunların haricinde hiç süt içmeyenler, yumurta yemeyenler, sadece balık veya tavuk tüketenler de var!

Bahar Bakır / Milliyet

Vejetaryen deyince aklımıza Mahatma Gandhi'den Prenses Diana'ya, Marc Levy'den Pamela Anderson'a kadar birçok isim geliyor... Vejetaryenlik kümes hayvanı, av eti, balık ve kabuklu deniz hayvanları dahil her türlü eti dışlayan bir beslenme biçimi. Ancak süt ve süt ürünleri, bal, yumurta gibi hayvanlardan elde edilen diğer ürünlerin tüketimi de vejetaryenler arasında tartışma konusu. Bu yüzden vejetaryenlik dörde ayrılmış durumda.

1- Veganlar sadece sebze ve tahıl tüketiyorlar
Veganizm vejetaryenliğin belki de en katı türü. Çünkü tüm et ve hayvansal ürünler diyette yer almadığı gibi yün, ipek, kürk de kullanılmayan ürünler arasında.
ABD'de 2006 verilerine göre erkeklerin yüzde 1,4'ü ve kadınların 1,3'ü veganken, 2005 verilerine göre İngiltere nüfusunun yüzde 0,4'ü vegan. Thom Yorke ve Moby ünlü veganlar arasında.

2- Lakto-ovo vejetaryenler süt, süt ürünleri ve yumurta ile besleniyorlar
Diğer bir grup lakto-ovo vejetaryenler. Lakto süt, ovo ise yumurta demek. Yani bu gruptaki vejetaryenlerin diyetlerinde süt ve yumurta tüketimi serbest. Ama bir şartla: İçerisinde jelatin ve maya gibi katkı maddeleri bulunmayacak.
Bu tür vejetaryenlik genelde Batı Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde daha çok yaygın.

3- Lakto vejetaryenler süt ve süt ürünlerinden vazgeçmiyorlar
Üçüncü gruptaki vejetaryenlere lakto vejetaryen deniyor. Lakto vejetaryenler süt, yoğurt, kefir, tereyağı, krema gibi ürünleri tüketiyorlar. Bu tür beslenme aynı zamanda kolesterolün düşürülmesinde de kullanılıyor.
Genelde Hindu ve Budistler uyguluyor. 1960'lı yıllarda Hare Krishna hareketiyle uluslararasılaşmış bir beslenme biçimi.

4- Ovo vejetaryenler yumurta ve sebze yiyorlar
Sonuncu grup ovo vejetaryenler. Bu gruptakiler sadece yumurta ve sebze tüketiyor, asla süt ve diğer mandıra ürünlerini kullanmıyor. Çünkü bu etik açıdan doğru bulunmuyor.

Çiğ beslenmede besinler 48 derecenin altında pişiyor
Çiğ beslenme pişmemiş, işlemden geçmemiş, genelde organik gıdalara dayalı bir beslenme türü. Bu diyette meyve, sebze, balık, et, pastorize edilmemiş süt, peynir ve yoğurt var.
Çiğ beslenmenin temelinde besinlerin 48 derecenin üzerinde pişirilmemesi, böylece besinlerdeki enzimin öldürülmemesi göz önünde bulunduruluyor. Özellikle de 1980'li yıllarda yapılan araştırmalarda çiğ beslenmenin vücuda faydalarının ortaya çıkmasıyla fazlasıyla tercih edilen bir diyet olarak gündeme geldi.

Da Vinci meyve temelli beslenenlerdendi
Saydığımız bu dört türün dışında vejetaryenlikle bağdaşlaştıran üç ayrı grup daha var. Bunların başında meyve temelli beslenenler geliyor. Bunlar üzüm, erik, kavun, karpuz gibi meyvelerin yanı sıra sebze ve kabuklu yemişlerle besleniyorlar.
Felsefelerinde bitkiler dahil hiçbir şeyin öldürülmeden tüketilmesi var. Örneğin havuç, turp, patates gibi yiyecekleri kökleri olduğu için yemiyorlar. Adem ile Havva'nın da bu tip bir beslenme anlayışına sahip olduğuna inanıyorlar. Leonardo da Vinci ve atlet Dick Gregory bu grubun üyesi.

Makrobiyotikler sebzeleri bile farklı şekilde doğruyorlar
Makrobiyotikler temel olarak tahıl, yosun, gevrek, pirinç ve baklagil yiyorlar. Özellikle de işlenmiş yiyecek ve şekerden uzak duruyorlar.
Hipokrat, Heredot ve Aristo'nun eserlerinde makrobiyotik beslenmeden basit ama denge üzerine kurulu bir hayat tarzı olarak bahsediliyor. Tıpkı Ying ve Yang gibi. Özellikle de yemek hazırlama şekilleri tam bir kurallar bütünü. Soğandan havuca her şeyin farklı bir doğrama biçimi var. Bu diyeti uygulayanlar arasında Sting, Courtney Love, Avril Lavigne ve Gwyneth Paltrow var.

Tavuk inekten daha aptalmış

Pollotaryanistler inek, domuz, koyun gibi tüm memeli hayvanların etini yemeyi reddederken tavuk ve hindi yemeyi kabul ediyorlar. Bunun başlıca nedeni de kırmızı etteki doymuş yağ oranı. O da et bu da et diyorsanız, onların açıklaması şu: "Protein için bir tür et yemek zorundayız. Ayrıca tavuklar diğer hayvanlardan daha aptal!" Bu diyet ABD'de son zamanlarda yükselişte.

Cinsel partnerlerini bile buna göre seçiyorlar

Vejetaryenlikle ilgisi olmayan farklı beslenme anlayışlarından biri pescetaryenlik. Pescetaryenler balık ve deniz ürünleri dışında hiçbir et yememeyi benimseyen bir grup. Kırmızı et yemeyi ceset yemeye benzeten bu gruptakiler kırmızı et yiyen kişilerle arkadaşlığa soğuk baktıkları gibi cinsel partnerleri olarak da kırmızı et yiyenleri tercih etmiyorlar.BEĞENDİYSENİZ PAYLAŞIN!
Yazıcıya gönder!
Arkadaşlarınla Paylaş!
Pırasanın faydaları inanılmaz
Ispanağın Faydaları
Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı En Etkil ...
Balkabağının faydaları nelerdir?
Narın faydaları nelerdir?
Karnabahar, kansere karşı koruyor
Adınız * E-posta (yayınlanmayacak!)
Web
Yorum
NOT
Küfür, hakaret, başkalarını rencide edici ve büyük harfle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır...
Mercimek Köftes ...
Çerkez tavuğu
Tarhana çorbası ...
Çiğ köfte- ADAN ...
Çiftlik usulü o ...
Pastırmalı Ala ...
Ekşili Pilav
Deha Çorbası
Kış Çorbası
Banduma
Pastırmalı Ala ...
Ekşili Pilav
Banduma
Kars Usulü Süzm ...
Yağlama
Deha Çorbası
Kırmızı Pancar ...
İrmikli Renkli ...
Çilekli Pasta
Çöp Şişte Köfte
 
mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung&clickTag=http://www.yemekevi.tv/Yemek-Tarifleri/Ask-yemekleri-Ask-yemekleri_70.aspx
mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung
&clickTAG=http://www.yemekevi.tv/Yemek-Tarifleri/Ask-yemekleri-Ask-yemekleri_70.aspx
mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung
" />mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung&clickTag=http://www.yemekevi.tv/Yemek-Tarifleri/Ask-yemekleri-Ask-yemekleri_70.aspx
mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung
&clickTAG=http://www.yemekevi.tv/Yemek-Tarifleri/Ask-yemekleri-Ask-yemekleri_70.aspx
mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung
" quality="high" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" pluginspage="http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" allowscriptaccess="always" height="250" width="300" />
Balık çorbası
Hande Gürler
Denizci kapuskası
Hande Gürler
Şam fıstıklı ve tarçınlı kek
Hande Gürler
BAŞAK KADINLARI İÇİN Sıcak çikolata soslu tatlı
Çikolata ve sütü bir tencereye alın. Orta ateşte iyice karıştırın. Ateşin üzerinden alıp, ekmek kırıntısını ekleyin ve 20 dakika bekletin.
lansoprazol que contiene lansoprazol teva 15 mg lansoprazol stada 30 mg
OĞLAK ERKEKLERİ İÇİN Bisküvili irmik tatlısı
Pratik ve yaratıcı tatlılarıyla ünlü Pınar Güneşler'den sizler için enfes bir tarif. Tadı hala damağımızda. Deneyin, siz de göreceksiniz...
OĞLAK ERKEKLERİ İÇİN Çikolata ve kayısılı mus
Kayısıları derin bir tencereye alın. Üzerine su ve çubuk tarçın ekleyip 15 dakika haşlayın.
ANASAYFA VİDEOLAR TARİFLER AŞÇILAR BURÇLAR ve YEMEK SAĞLIKLI BESLENME PRATİK BİLGİLER ÖNERİLER
TARİFLER KÜTÜPHANE YEMEKEVİ.TV    
Bu sitede yer alan içeriklerin her hakkı Yemekevi.tv’ye aittir. Yemekevi.tv’deki tarifler yasal tescil ile korunmaktadır. Kaynak gösterilse dahi alıntı yapılamaz. Kopyalayanlar tespit edildiğinde haklarında yasal işleme başvurulacaktır.