ANA SAYFA VİDEOLAR AŞÇILAR BURÇLAR ve YEMEK SAĞLIKLI BESLENME PRATİK BİLGİLER
Mutfaktaki pratik ve sempatik yardımcılar
tetracyclin 250mg tetracyclin 0 25g tetracyclin ja alkoholi
Arzum, hayatı kolaylaştıran ürünler üretmesinin yanında, markaya ve reklama sürekli yatırım yapıyor.
tetracyclin 250mg tetracyclin promoter tetracyclin ja alkoholi


Dikiş makinesinin modası geçince, çeyizlerde onun yerini başka bir ürün alır. Pratikliği, becerikliliği ve sempatikliğidir onu popüler yapan. Arzum’dan bahsediyoruz… Arzum deyince akla ilk önce Arzum Onan’lı reklam filmleri geliyor elbette. Ama daha öncelere gittiğimizde, hani Çarkıfelek’li dönemlere… Dilimize kalıp şeklinde yerleşmiş olan “Arzum’dan mutfak robotu, Arzum’dan banyo baskülü” cümleleriyle geçen akşamları hatırlıyoruz çoğumuz.

Arzum, hayatı kolaylaştıran, pratik ürünler üretmesinin yanında, kuruluşundan itibaren markaya ve reklama yaptığı yatırımlarla sektöründe lider konumda ve Avrupa’nın büyükleriyle rekabet edebilecek güçte…

NASIL KURULMUŞ NASIL MARKA OLMUŞ

Arzum’un kuruluşu 1953 yılına dayanıyor. Kazım, Kemal ve İbrahim isimli üç kardeşin kurmuş olduğu bir şirket. Firmanın o zamanki unvanı Güney Kolektif Kardeşler. Kuruldukları yıllarda Türkiye yokluklar ülkesi olduğu için çok çeşitli ürünlerin toptan satışını yapmışlar. Ürünleri İstanbul’dan toptan alıp güneye, Adana’ya gönderdikleri için şirketlerine “Güney” demişler. Elektrikli küçük ev aletleri, 1970’li yıllarda Alman Krups markasının Türkiye mümessilliğinin alınmasıyla ailenin hayatına girmiş. Krups, el mikseriyle o dönemin en şaşalı ürünüymüş. Krups’un bu başarısı 80’li yıllara kadar sürmüş. Sonra mutfak robotu onun yerini almış.

Kolbaşı kardeşlerin kendi markası olan Arzum 1966 yılında tescillenmiş. Küçük elektrikli ev aletlerinin bazı parçalarını Türkiye’de üretmeye başlayarak bu alanda büyümeye, gelişmeye başlamışlar. 70’li yılların başlarında ve ikinci yarısında Arzum küçük elektrikli ev aletleri yayılmaya başlamış. Portakal presi, elektrik sobası gibi ürünler Arzum’un tarihinde çok önemli. İlk ürün ise ütü. Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı Arzum’un başarısını şu cümlelerle anlatıyor: “Ütü, portakal presi gibi ürünler yapıldıktan sonra 80’li yılların ikinci yarısında elektrikli portakal presi, vantilatör gibi ürünler Türkiye’de satıldı. Onlarda beli bir başarı yakalandı. Arzum markasının hem bilinirliliğinin artması hem de bugünkü pozisyonunu pekiştirmesi anlamında en önemli hamlelerden bir tanesi, 1992-1993 yıllarında reklamla pekiştirilen mutfak robotu oldu. Bu şirket için önemli bir dönüm noktasıdır. Mutfak robotuyla birlikte yapılan reklam faaliyetleri ürünün ve markanın sektörde duruşunu değiştirdi. O dönemde Çarkıfelek vardı ve orada ürün sponsoru olmuştuk. “Arzum’dan mutfak robotu, Arzum’dan banyo baskülü” diye yapılan anonslar ürünün tanınmasında çok etkili oldu.”

91’den önceki dönemde de Arzum ve Güney İthalat reklam faaliyetleri yapmış. O zamanlarda tabi bugünkü gibi reklam kampanyaları yokmuş. Renkli televizyon da yok tabi ki. 90’lı yıllardan önce ütü reklamı yapılmış. Daha çok gazetelerde “Türk halkının bayramını, yılbaşını kutlarız” gibi ilanlarda Arzum çıkardığı yeni ürünün  bilgisini de verirmiş. 

BÜTÜN YATIRIM MARKAYA

1991 yılında Türkiye’de ilk defa yerli üretilmiş olan mutfak robotunun reklam çalışmaları yapılmış. Renkli televizyonun ve yaygın bir medya kullanımının yeni başladığı bu dönemde Arzum da profesyonel tanıtım çalışmalarına başlamış. Genel Müdür Murat Kolbaşı o günleri şöyle anlatıyor: “Biz de o dönemde profesyonel çalışabileceğimiz bir reklam ajansı arayışına geçtik. İlk defa marka yatırımı ve küçük ev aletlerinde reklam bununla beraber başladı. Bunun nedeni de Çarkıfelek. Çarkıfelek’te Arzum diye lanse edilmeye başlandıkça, mağazamıza gelen müşteriler de Arzum’dan mutfak robotu ifadelerini kullanıyorlardı. Yani Çarkıfelek’teki söylenme tarzıyla ürün istiyorlardı. Anadolu müşterisinden Çarkıfelek sayesinde çok iyi dönüş alındığını gördük. Mutfak robotu başta olmak üzere o dönem ürettiğimiz sert meyve sıkacağı, kettle ve banyo baskülünün reklamı yapıldı. Reklam ve destek çalışmaları 1993-1997 döneminde devam etti. 1996-1997 halı yıkama makinesinin reklamı yapıldı. Arzum’un yer temizlik ürünleriyle tanışması o yıllara dayanıyor. Özellikle 2003’ün sonunda Ali Taran’la çalışmaya başladığımızdan beri kampanyalar artarak geldi. Bizim için Arzum hakikaten önemli. Bayrampaşa’daki fabrikamız 1966 yılında alındı ve işlerimizi buradan yürütüyoruz. Plazalara mağazalara yatırım yapmak yerine biz markaya yatırım yaptık”

ARZUM’LU ÖYKÜLER

Arzum Mutfak Robotu’nun çok ilgi görmesini Murat Kolbaşı, şöyle açıklıyor: “Eskiden çoğu evde dikiş makinesi vardı ve çeyiz olarak dikiş makinesi alınırdı. Tekstil sektörü konfeksiyona yöneldiği için dikiş makinesinin yerine o boyda o paralarda ne olabilir arayışına girildi. Mutfak robotu dikiş makinesinin yerini tutan bir çeyiz ürünü oldu. Ayrıca, mutfak robotu ile bebekle ilgili bazı işler çözüldü, o yüzden o kadar ilgi gördü. Çünkü, blender, parçalayıcı özelliğiyle çocuk mamasını hazırlamaya uygun bir üründü.

Buraya taşındığımızda yaşlı bir amca geldi. 3 tane mutfak robotu almış. Üçünü de değiştirmek istiyormuş. Üç tane kızım var, üçünü de İstanbul’a gönderdim. Üçü de üniversitede okuyor ve henüz evlenmiyorlar. Siz, yeni modelini çıkarmışsınız, bunu verip, yeni modelini almak istiyorum dedi.”

Türk tüketicisi en çok hangi ürünleri tercih ediyor?

Türk tüketicisi en çok pratik, işine yarayacak ve hayatında bir şeyi kolaylaştıracak olan ürünleri tercih ediyor. Türk tüketicisi zamana karşı yarışmıyor. Zaman tasarrufundan çok pratik, mekanik olarak kendi yapamayacağı bir şeyi yapabilecek bir ürünü ön plana çıkarmak çok önemli. Bu arada zamandan tasarruf da yapılabiliyorsa artı bir değer kazanıyor.

Satış sonrası servis, tüketiciye verilen güven çok önemli. Tüketici buna önem veriyor. Arzum’un Türkiye çapında 350’ye yakın servisi var. 2001 yılında Sanayi Bakanlığı bunu şart koşmadığı halde 3 yıl garanti verdi. Tüm Anadolu’da yedek parçasını bulabiliyor.

Elektrikli mutfak eşyası alınırken tüketici neye dikkat etmeli?

Türk tüketicisi elektrikli mutfak eşyaları alırken öncelikle güvenliğe önem vermeli. Elektrikle, su, buhar, bıçak yan yana geliyor. O yüzden tüketiciden kaynaklanan yanlış bir konu, ya da üründeki teknik hatadan dolayı istenmeyen sonuçlar olabilir. Tüketicinin yerli ürün almasında fayda var. Ürünlerin üzerinde bazı güvenlik tedbirleri oluyor. Bunlara değer veren, zaman ve dikkat ayıran firmaların ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Satıldıktan sonra da satış sonrası hizmetler önemli. Ürün bozulduğu zaman ne kadar zamanda sorunun çözüldüğü önemli. Tüketicinin buna da dikkat etmesinde fayda var. Fiyat belirleyicidir ama birinci öncelikte değildir.

Arzum ürünleri nasıl kullanılmalı?

Her ürün kullanıldıktan sonra, bir dahaki kullanıma temiz şekilde en kısa sürede hazırlanması gerekiyor. Çünkü ürün içerisinde bırakılmış olan, beklemeden dolayı oluşacak olan her türlü negatif var. Bıçaksa üzerindeki her türlü yemek artığı, limon asit yapar, metale zarar verebilir. Elektrik süpürgesinde, halı yıkama makinesinde sabun zaman içinde pompayı tıkayabilir, elektrik süpürgesinde toz veya herhangi bir madde motora kaçmıştır, pervanelerin arasına girip kırılmaya sebep olabilir. O yüzden ürün yerine kaldırılmadan önce temizlenmesi önemli.

Kullanma kılavuzunun okunması çok önemli. Fişe takmadan önce kullanma kılavuzunda güvenlik ve ürünü kullanmadan önce yapılması gerekenler mutlaka okunmalı.

Mutfak ürünlerini kullanmadan önce yıkamak gerekir. Çünkü uzun süre depolarda, mağazaların raflarında bekliyor.

Kullanıcıların en çok yaptığı hatalar
Çırpıcı, karıştırıcı, mikser, mutfak robotu gibi ürünlerde motorun gücünü zorlayıcı kullanımlar oluyor. Motorun bir yoğurma gücü var. Motor dayanabiliyor ama bir zaman sonra yanabiliyor. Çünkü onun bir dayanma süresi var. Kullanma kılavuzuna göre kendi kapasitesine göre kullanmak önemli. Mutfak aletlerinde daha çok motor yanması yanıyor. Ayrıca zorlanmalardan dolayı dişliler sıyrılabilir. Dişlileri bir kere kırdığınız boşa dönüyor. Çaycı, kahve gibi ürünlerde susuz kullanım oluyor, açık unutuluyor. Otomatik kapatması var ama zaman zaman o termik zorlandığı için devre kapanıyor bir daha servise gitmek zorunda kalıyor.

 

BEĞENDİYSENİZ PAYLAŞIN!
Yazıcıya gönder!
Arkadaşlarınla Paylaş!
Mutağın Simge'si ile tanıştım
Zayıflamak için bir mucize aramayın!
Pek Şeker(li) Şeyler
“Sağlam tencere tavam kalmadı”
"Babam da böyle yemekler yapsın" dedirte ...
Adınız * E-posta (yayınlanmayacak!)
Web
Yorum
NOT
Küfür, hakaret, başkalarını rencide edici ve büyük harfle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır...
Mercimek Köftes ...
Çerkez tavuğu
Tarhana çorbası ...
Çiğ köfte- ADAN ...
Çiftlik usulü o ...
Pastırmalı Ala ...
Ekşili Pilav
Deha Çorbası
Kış Çorbası
Banduma
Pastırmalı Ala ...
Ekşili Pilav
Banduma
Kars Usulü Süzm ...
Yağlama
Deha Çorbası
Kırmızı Pancar ...
İrmikli Renkli ...
Çilekli Pasta
Çöp Şişte Köfte
 
mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung&clickTag=http://www.yemekevi.tv/Yemek-Tarifleri/Ask-yemekleri-Ask-yemekleri_70.aspx
mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung
&clickTAG=http://www.yemekevi.tv/Yemek-Tarifleri/Ask-yemekleri-Ask-yemekleri_70.aspx
mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung
" />mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung&clickTag=http://www.yemekevi.tv/Yemek-Tarifleri/Ask-yemekleri-Ask-yemekleri_70.aspx
mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung
&clickTAG=http://www.yemekevi.tv/Yemek-Tarifleri/Ask-yemekleri-Ask-yemekleri_70.aspx
mesalazin dosis nkobenhavn.site mesalazin verstopfung
" quality="high" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" pluginspage="http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" allowscriptaccess="always" height="250" width="300" />
Balık çorbası
Hande Gürler
Denizci kapuskası
Hande Gürler
Şam fıstıklı ve tarçınlı kek
Hande Gürler
BAŞAK KADINLARI İÇİN Sıcak çikolata soslu tatlı
Çikolata ve sütü bir tencereye alın. Orta ateşte iyice karıştırın. Ateşin üzerinden alıp, ekmek kırıntısını ekleyin ve 20 dakika bekletin.
lansoprazol que contiene lansoprazol teva 15 mg lansoprazol stada 30 mg
OĞLAK ERKEKLERİ İÇİN Bisküvili irmik tatlısı
Pratik ve yaratıcı tatlılarıyla ünlü Pınar Güneşler'den sizler için enfes bir tarif. Tadı hala damağımızda. Deneyin, siz de göreceksiniz...
OĞLAK ERKEKLERİ İÇİN Çikolata ve kayısılı mus
Kayısıları derin bir tencereye alın. Üzerine su ve çubuk tarçın ekleyip 15 dakika haşlayın.
ANASAYFA VİDEOLAR TARİFLER AŞÇILAR BURÇLAR ve YEMEK SAĞLIKLI BESLENME PRATİK BİLGİLER ÖNERİLER
TARİFLER KÜTÜPHANE YEMEKEVİ.TV    
Bu sitede yer alan içeriklerin her hakkı Yemekevi.tv’ye aittir. Yemekevi.tv’deki tarifler yasal tescil ile korunmaktadır. Kaynak gösterilse dahi alıntı yapılamaz. Kopyalayanlar tespit edildiğinde haklarında yasal işleme başvurulacaktır.